Як захиститись від ГРИПУ ТА ГРВІ.

08.11.2018

Профілактика гострих респіраторних вірусних інфекцій (ГРВІ).

До групи ГРВІ належать грип , риновірусна , респіраторно-синцитіальна , аденовірусна інфекції та інші гострі запальні захворювання органів дихання. Всі вони є небезпечні розвитком ускладнень, а саме: риніти, синусити, отити, пневмонії, менінгіти. Особливу небезпеку становить грип та його ускладнення.

Загалом профілактика ГРВІ полягає в тому, щоб уникати зустрічі з вірусами та підвищувати стійкість організму до вірусів .

Як знизити ймовірність зустрічі з вірусами ?

Людині, яка живе в суспільстві та працює в колективі на 100% захистити себе від ризику зустрічі з вірусами неможливо. Нас постійно оточують люди і кожен з них може бути потенційним носієм вірусу. Крім того, віруси розповсюджуються не тільки повітряно-крапельним шляхом. Наприклад, вірус грипу може кілька діб залишатися життєздатним в домашньому пилу або засохлій слині. Ризик інфікування можна знизити, дотримуючись наступних рекомендацій:

  • Уникати місць скупчення людей, особливо в періоди спалаху захворюваності ГРВІ. По можливості, обмежити контакти з людьми. В даному випадку надзвичайно важливим є щоби людина, яка зранку відчула себе хворою залишалась вдома. Оскільки прийшовши на роботу можна заразити колектив.
  • Намагатись якомога частіше мити руки. Згідно з висновками вчених , деякі віруси грипу можуть жити на пальцях до 30 хвилин, заражаючи саму людину і тих, хто її оточує. Можна обробляти руки вологими гігієнічними або дезінфікуючими серветками, не зайвим буде також антисептичний засіб для рук (наприклад любий санітайзер, які зараз доступні в продажу).
  • Намагатись якомога рідше доторкатися до очей, рота і носа - вони є «воротами» для просування вірусу у ваш організм.
  • Регулярно провітрювати приміщення, в якому ви перебуваєте. Вірусні частинки залишаються небезпечними цілодобово в теплому, сухому, нерухомому повітрі. З тієї ж причини важливо робити щоденне вологе прибирання приміщень.
  • Декілька разів на день зволожуйте слизову оболонку носу соляними розчинами, які доступні для продажу в аптечних мережах. З цією метою можна використовувати наступні препарати: Но-соль, Пшик, Аква Маріс, Хьюмер та ін.. Можна також декілька раз на день полоскати ротову порожнину (1ч.л. солі на горнятко теплої води). Така процедура буде: по-перше, механічно вимивати віруси; по-друге, на вологій і здоровій слизовій віруси довго не затримуються.

Як підвищити стійкість до вірусів ?

Найбільш природній спосіб підвищити захисні сили свого організму - вести здоровий спосіб життя. Повноцінний сон, збалансована їжа, достатня фізична активність, прогулянки на свіжому повітрі, уникнення стресових ситуацій зміцнюють імунітет і допомагають організму встояти перед атакою вірусів.

У житлових та робочих приміщеннях важливо підтримувати оптимальні параметри температури і вологості повітря (показники для робочих приміщень - температура 22-24 С, вологість 40-60%). Завдяки цьому слизові оболонки дихальних шляхів будуть нормально функціонувати, забезпечуючи місцевий імунітет. З цієї ж причини потрібно пити достатньо рідини, актуальними будуть трав'яні та імбирний чаї, натуральні соки, та негазована мінеральна вода, настої шипшини.

Вакцинація від грипу.

Епідсезон захворюваності на грип розпочався у жовтні 2018 року та триватиме до травня 2019 року. Згідно з опублікованим прогнозом Всесвітньої організації охорони здоров'я, вірусами, які ймовірно будуть циркулювати в Україні у новому епідсезоні, є:

вірус, подібний A/Michigan/45/2015(H1N1)pdm09;

вірус, подібний A/Singapore/ INFIMH-16-0019/2016(H3N2);

вірус, подібний B/Colorado/06/2017.

Цього року українцям доступні дві вакцини проти грипу:

"Джісі Флю" (Південна Корея) та

"Ваксігрип Тетра" (Франція).

Обидві якісні та безпечні.

Перша вакцина захищає від трьох вірусів грипу, так звана тривалентна вакцина. Вона південнокорейська. Друга - вперше з'явилась цього року в Україні, але такі вакцини раніше використовувались і в США, і у Франції, у багатьох інших країнах світу, це не є якась нова вакцина. Вона захищає від чотирьох вірусів грипу, тобто є квадривалентною.

Перша вакцина, яка захищає від трьох вірусів грипу, в Україні зареєстрована для дітей, починаючи з 6 місяців життя. Друга вакцина, від чотирьох вірусів, - з трьох років життя.

Як правильно робити щеплення?

Увага!!! Вакцинація проводиться тільки в медичному закладі в спеціально облаштованому кабінеті щеплень.

1. Звернутися до лікаря (чи то сімейного, чи то терапевта, чи то педіатра). Лікар огляне вас, визначить, чи немає протипоказань, а також надасть поради щодо транспортування вакцини, адже вона вимагає збереження холодового ланцюга.

2. Придбайте вакцину в аптеці вашого міста чи безпосередньо у клініці.

Вакцина, як і антибіотики, належить до рецептурних препаратів, вони повинні відпускатися за рецептом. Крім того, що потрібно мати рецепт, потрібно ще мати домовленість із лікарем, щодо огляду, консультування і проведення вакцинації.

Від моменту, як ви купили вакцину, до моменту її введення має пройти не більше двох годин. Інакше вакцина може втратити свої захисні властивості. Тому у МОЗ, наприклад, наполегливо радять зберегти чек для визначення точної дати й часу придбання вакцини.

Важливо також дотримуватись умов зберігання і транспортування вакцини. Важливо не порушити холодового ланцюга. Інакше вакцина може втратити свої якості. Із цим допоможе впоратись спеціальна сумка з холодовим елементом, яку можна придбати або ж отримати під заставу в аптеці.

3. Отримайте щеплення.

Вакцинацію здійснюють у кабінетах щеплень або кабінеті сімейного лікаря, якщо він облаштований для цього. Також можна звернутись до приватних медичних закладів.

Що робити, коли захворіли?

При перших ознаках захворювання необхідно залишитись вдома та звернутись до лікаря.